Fazla kilo Tedavisinde Akupunktur

aurabio11Hepimizin bildiği gibi fazla kilolardan kurtulmanın yolu diyet yapmak ve metabolik aktivitemizi artırmaktan geçmektedir.Kilo vermek için seçtiğimiz yöntem ne olursa olsun bu güne kadar kilo almamıza neden olan beslenme ve yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmek bulunduğumuz sağlıklı kilomuzu korumak için gereklidir.İster spor yaparak, ister diyetisyen diyetleri ile isterse akupunktur yardımı ile kilo vermeye çalışalım öncelikle bu konuda niyetimizi ve kararlılığımızı ortaya koymamız gerekir.

Çoğumuzun çok iyi motivasyonla başladığımız fakat 2–3 gün içinde açlığa bağlı belirtilerin ön plana çıkmasıyla demoralize olduğumuz diyetler uygulamışızdır. Her defasında aynı zorlukları yaşamak, çok istediğimiz fakat başaramadığımız zayıflama arzumuzu köreltmekte, kimimizde bu durum ayrı bir stres kaynağı olmakta ve kilo alma eğilimi daha da artmaktadır.

Doktor kontrolünde akupunktur destekli zayıflama programlarında diyet sürecinde ortaya çıkabilecek acıkmaya bağlı belirtilerin baskılanması veya ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Böylece programa süreklilik kazandırılır, kişinin diyet yapma isteği ve niyeti desteklenmiş, kontrollü kilo kaybı sağlanmış olur. Ayrıca tedavi boyunca bedeninizin ve yaşınızın gereksinimleri gözetilerek, kişiye uygun beslenme rejimleri verilirken şişmanlamanıza neden olan eski alışkanlıklarınızı değiştirme ve sağlıklı beslenme kurallarını yaşamınıza kazandırma yönünde bilgilendirici ve yol gösterici bir tutumla tedavi bütünleştirilir.

Fransız kulak akupunkturu desteği ile yapılan zayıflama rejimlerinde diyet yapma sürecinde oluşabilecek baş ağrısı, mide kazıntısı, halsizlik, huzursuzluk, tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği, uyku bozukluğu gibi kişinin diyet yapma motivasyonunu kıran olumsuz etkiler akupunktur ile ortadan kaldırılır.

Seanslar haftada bir sadece kulak kepçesi kullanılarak yapılır. Ortalama aylık kilo kaybı 4–8 kilodur. Tedavinin bütünleyici olması açısından seanslar boyunca kişiye sağlıklı beslenme, stresle baş etme, metabolik hızını tanıma, düşük kalorili yemek hazırlama ve pişirmeyle ilgili konularda bilgiler verilir. Böylece kaybedilen kiloların yeni alışkanlıklar kazandırılarak korunması sağlanmış olur.

Fransız kulak akupunkturunda (Aurikuloterapi) kulak kepçesinde bulunan sinir uçları vasıtası ile beyine gönderilen refleks ileti sonucu halsizlik. sinirlilik, baş ağrısı veya dönmesi şikâyetlerine neden olan kan şekeri düşüklüğü önlenir. Ayrıca mide asit salgısı dengelenerek kazıntı hissinin önüne geçilmiş olur. Yine aynı seansta az yemeye bağlı gerginlik ve uyku bozuklukları da engellenerek bedenin genel homeostası (dengesi) korunmuş olur.