Mezoterapi İle Selülit Tedavisi

aurabio13Tıpta hidrolipodistrofi olarak bilinen selülit deri altındaki bağ dokusunda gelişen yağ dokusunun anormal artışına ve bozukluğuna verilen isimdir. Bu anormal durum östrojen hormonu varlığında meydana gelir. Selülit direkt olarak şişmanlıkla ilişkilendirilmemelidir. Normal kilosunda hatta zayıf diyebileceğimiz bayanlarda dahi selülit gelişebilmektedir. Selülit oluşumunun nedenlerini başlıca şu şekilde sıralayabiliriz.

Ergenlik, hamilelik, kürtaj, menopozve menopoz öncesi dönemlerdeki hormonal dalgalanmalar,

Düzensiz regl,

Doğum kontrol ilaçlarının uzun süreli kullanımı,

Düzensiz ve kalorili beslenme, kronik kabızlık,

Alt ekstiremite dolaşım bozuklukları,

Anatomik bozukluklar.

TEDAVİ:

aurabio14Soğuk yağ olarakta bilinen selülit tipi yağlanmanın ortadan kaldırılması veya azaltılması amacıyla liposuction, LPG, karboksiterapi, ozonterapi, lenfatik masaj, aktif kas egzersizi gibi yöntemler de kullanılmakla birlikte en etkin medikal tedavi mezoterapidir. Tedavide örgü biçimindeki bağ dokusu içine sıkışmış yağlar ilaçlarla parçalanarak serbest hale geçirilir ve vücut tarafından kullanımına hazır hale getirilmiş olur. Kullanılan ilaçların bağ dokusunu kırıcı etki, yağ parçalayıcı etki, kan ve lenf dolaşımını rahatlatıcı ve hızlandırıcı etkileri vardır. Kokteyl şeklinde hazırlanan ilaçlar selülitin tipine ve yerleşim yerine göre dozları ayarlanarak çok ince özel iğnelerle bölgeye küçük dozlarda enjekte edilir. Böylece bağ dokusu içine hapsolmuş yağ hücreleri serbest ve aktif hale getirilmiş olur. Ciltte pürüzsüzlük ve selülit dokuda incelme başlar. Her seanstan sonra görülen iyileşmeler ve değişiklikler ilaç dozları ayarlanarak hızlandırılır. Seansların sıklığı ve süresi selülitin tipine, miktarına ve yerleşim alanına göre belirlenir.5–10 seans çoğu olguda yeterli olmaktadır. Tedavi süresince kilo kaybından çok beden ölçülerinde incelme, cildin esnek ve pürüzsüz olması ön planda tutulur.

Tedavi sonrası kişi hamilelik, küretaj, doğum kontrol hapı kullanımı gibi östrojen dengesini değiştiren herhangi bir nedenle karşılaşmadığı sürece yapılan tedavi etkisini yıllarca sürdürür. Tedavi yapılan bölgede kan ve lenf dolaşımı düzeldiği için kişinin vücut kilosundaki artışlar selülit tipi yağ olarak depo edilmez.