Obesite Zemininde Gelişebilen Rahatsızlıklar

Kilo vermenin yararları

Yapılan çalışmalarda vücut kitle indeksinin 30’un üzerine çıktığı kişilerde beraberinde bulunan hastalık ve ölüm oranlarında artış görülür. Dolayısı ile kilo vererek vücut kitle indeksini bu kritik oranın altına düşürerek bu sayılan zararlar azaltılmış olur.

Kilo vermekle kalp-damar sistem hastalıklarının oluşma riski azalır. Kan yağları düşer. İyi huylu kolesterol düzeyleri artar. Kalp krizi geçirme ihtimali azalır. Yüksek olan kan basıncı düşer. Kaybedilen her % 1’lik kilo ile kan basıncı 1 mmHg düşer. Bir çalışmada 11 kg kayıp ile kan basıncında % 20 azalma sağlanmıştır. Ayrıca zayıflama yoluyla kişinin kullandığı tansiyon ilaçlarına ihtiyacı ya azalır ya da tamamen biter.

Şeker hastalarında kan şekeri kontrolü şişman kişilerde zor yapılabilirken, kilo verme ile bu ayar çok daha kolay sağlanabilir ve belki de kullanılan ilaçların dozlarını azaltmak mümkün olabilir.

Şişman kişilerde mevcut olan kanın kolay pıhtılaşması ve dolayısı ile damarı tıkayabilmesi sorunu kilo verme ile azalır ya da ortadan kalkar. Üreme ve adet düzeni ile ilgili yaşanan sorunlar da kilo verme ile azalacaktır.

Safra kesesi hastalığı ortaya çıkma ihtimali, kilo vererek azaltılabilir. Ayrıca safra kesesi operasyonu geçirecek kişiye cerrahi işlemin daha kolay uygulanmasını sağlar.

Kilo verme ile kas ve iskelet sistemi üzerine binen yükün bir kısmı kalkacağı için kireçlenme, eklem ilthapları ve bel fıtıklarında düzelme veya rahatlama görülebilir.

Karaciğer yağlanması geriler ve mide barsak sistemine ait yakınmalar azalır.

Nefes alıp verme ile ilgili yakınmalar ve uykusuzlukta azalma olduğu, akciğerde sıkça görülen enfeksiyonların azaldığı gözlenir. Aynı akciğer çok daha fazla bir vücut kitlesine hizmet etmeye çalışırken şimdi çok daha az vücut kitlesine rahatça oksijen sağlayabilmektedir.

Kadınlarda özellikle karındaki aşırı şişmanlığa bağlı gülmek veya öksürüp hapşırmakla idrar kaçırma sorunu azalır ya da ortadan kalkar.

Kilo vermekle hem iyi bir iş başarmış olmanın verdiği öz güven nedeniyle hem de görsel olarak daha düzelme olduğundan kişi kendini psikolojik açıdan daha rahat hisseder.

AŞAĞIDAKİ LİSTEDE FAZLA KİLO ALIMIYLA İSTATİSTİKSEL OLARAK GÖRÜLME SIKLIĞI ARTAN RAHATSIZLIKLARI BULACAKSINIZ

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI

Hipertansiyon

Kalp hastalığı

BEYİN-DAMAR HASTALIKLARI

Yarım veya tam felç

Bellek sorunları

METABOLİK HASTALIKLAR

Şeker hastalığı (orta yaş diyabeti)

Kolesterol ve trigliserit yüksekliği

Adet sorunları

Polikistik over sendromu

KAS VE İSKELET SİSTEMİ SORUNLARI

Eklem harabiyeti (özellikle diz ve kalça)

Bel ağrıları,bel fıtığı nüksleri

Sırt ağrıları

Gut

Topuk dikeni

SOLUNUM SİSTEMİ PROBLEMLERİ

Uyku apnesi

Horlama

Nefes darlığı

DERMATOLOJİK VE ESTETİK PROBLEMLER

Pişikler

Mantar enfeksiyonları

Varis

Selülit

Göbek fıtığı

RUHSAL DEĞİŞİMLER

Depresyon

Anksiyete-endişe

BAZI KANSERLERİN SIKLIĞINDA ARTIŞ

Meme kanseri

Yumurtalık kanseri

Safrakesesi kanseri

SİNDİRİM SİSTEMİ SORUNLARI

Kabızlık

Reflü özefajit

Mide fıtığı (Hiatus Hernisi)

Karaciğer yağlanması

Safrakesesi taşı