Mezoterapide Sıkça Sorulan Sorular

1-Selülit nedir ve nasıl tespit edebiliriz?

Selülit kadınlarda östrojen hormonunun çeşitli nedenlerle dengesiz salgılanması sonucu gelişen bir yağlanma biçimidir.Deri altındaki bağ dokusunda östrojen hormonunun varlığında gelişen yağ dokusunun anormal artışına ve bozukluğuna verilen isimdir.Tıptaki adı HİDROLİPODİSTROFİ dir. Dolaşım bozuklukları ve genetik yatkınlık da selülit oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerden bazılarıdır.
Selülit doku iki parmak arasında sıkıştırıldığında portakal kabuğu manzarasında girintili çıkıntılı bir görünüm alır. Genelde çoğu kişide uyluğun üst kısmında, kalçalarda ve diz içlerinde belirgin bir şekilde fark edilebilmektedir. Vücutta selülit nerede bulunursa bulunsun mezoterapi ile tedavi etmek mümkündür. Yeter ki selülit kriterlerine uysun.

2-Selülit tipi yağ birikiminin sebebi nedir?

Selülit oluşumunun en sık ve bilinen nedeni östrojen hormonundaki dengesiz dalgalanmalardır. Bluğ çağı, regl öncesi, doğum kontrol hapları, hamilelik ve menapoz dönemi östrojen hormonunun kan ve dokularda istikrarlı olmadığı dönemlerdir. Bu hormonun vücutta su ve tuz tutucu özelliğinden dolayı dokularda ödem ve beraberinde mikro düzeyde başlayan ve gittikçe artan dolaşım bozukluğu oluşmaya başlar. Bu durum zamanla bölgede toksik etki gösteren atık maddelerin birikmesine neden olur. Böylece biriken atık maddeler hücre beslenmesini bozarak mikro damar ve lenf ağının yapısını bozarlar. Kendi içinde sıkışan yağ hücreleri gruplaşarak bağ doku içinde katlanarak hapsolur.Selülitli bölgedeki portakal kabuğu manzarasının nedeni de budur.

3-Tedavi ağrılı mıdır?

Tedavi derinin orta tabakasına uygulandığı ve derine girilmediği için kişi çok az ağrı duyar. Uygulama ince uçlu 4–16 mm uzunluğunda iğnelerle yapılır.

4-Tedavilerde ne tip ilaçlar kullanılıyor?

Tedavilerde bitkisel kökenli preparatlar kullanılır. Selülitin durumuna ve yerleşim yerine göre ilaç dozları ayarlanarak bağ dokusu içine sıkışmış yağ hücreleri serbest hale geçirilir.
Bölgedeki lenfatik ve kan dolaşımı aktive edilir, damar yapısı güçlendirilir.

5- Mezoterapi ile yapılan selülit tedavilerinde amaçlanan nedir?

Tedavinin amaçları:
Bozulmuş olan lenf ve kan akımını düzeltmek,
Yağ hücrelerinin hapsolduğu fibröz bağ dokusunu kırmak,

6- Mezoterapi seansları boyunca tedaviyi destekleyen neler yapılabilir?

Her şeyden önce tedavi boyunca size verilecek özel diyeti uygulamanız gerekir. Bununla birlikte alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Selülit önleyici kremlerin kullanılmasına tedavi süresince gerek yoktur. Bu tip kremler tedavi sonrası önerilenden daha seyrek olarak kullanılabilir. Lenfatik durgunluk var ise ayrıca lenf drenaj masajları tavsiye edilir.

7- Tedavi sonrası selülit oluşmaması için nelere dikkat etmek gerekir?

Bol su içilmelidir.
Posadan zengin meyveler, yeşil sebze ve salatalar, proteinden zengin gıdalardan oluşan bir menü tercih edilmelidir.(yağsız beyaz et, balık, yumurta, yoğurt, beyaz peynir.)
Alkol, kolalı içecekler, maden suyu ve kahveyi olabildiğince az tüketin.
Aşırı yağ ve tuz içeren her türlü yiyecekten uzak durun. (meze, kuruyemiş, cips, soslar. vb.)
Hazır şeker içeren yiyecekleri olabildiğince az tüketin.
Katkı maddesi içeren her türlü yiyecekten uzak durun. (salam, sosis, mayonez, ketçap, vb.
Aktif spor yapın. (yüzme, tempolu yürüyüş)