Mezoterapi nedir?

aurabio12Derinin orta tabakasına özel teknik ve aparatla ilaç enjeksiyonu uygulaması olarak bilinen mezoterapi yönteminde kişininn yakınmasına göre seçilen ilaçlar uygun dozlarda kombine edilerek uygun aparat vw iğnelerle problemli bölgeye verilir.

İlk olarak 1952 yılında Fransız hekimler tarafından tıbbi uygulama sahasına sokulan bu tedavi tekniğinde amaç problemli bölgede düşük doz ilaçla daha etkin bir tedavi sağlamaktır.Derinin orta tabakasında bulunan kılcal damarlar yoluyla tedavi edilecek bölgeye ulaşan ilaç stabilitesi bozulmadan kısa sürede yüksek yoğunluklara ulaşmış olur.Mezoterapi sadece tıpta hidrolipodistrofi olarak bilinen selülitte değil cilt,cilt altı kas ve kemik dokulara ait çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de tercih edilir. Vasküler nedenli baş ağrıları, ağrılı eklem rahatsızlıkları, saç dökülmeleri örnek olarak gösterilebilir.

1950 yılında Fransız hekim Dr.Pistor tarafından uygulanmaya başlanan bu teknik yıllar içerisinde geliştirilerek bu gün çeşitli hastalıkların tedavisinde ilk tercih edilen bir yöntem olarak kabul görmüştür. Bu gün sadece Fransa’da değil dünyanın pek çok ülkesinde hastaların rahatsızlığına göre dermatolog, FTR uzmanları, ortopedist, nörolog ve akupunktur uzmanları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sonuç olarak Mezoterapi:

Etkisini bölgesel göstermesi,

İlaçların küçük dozlarda kullanılması,

Sonuçların hızlı olması

Nedeniyle tercih edilir hale gelmektedir.