Nöralterapi nedir?

aurabio17Çoğunlukla irademiz dışında çalışan organlarımızın fonksiyonları otonom sinir sistemi adı verilen sistem sayesinde düzenlenir. Kalbimizin çalışması, düşünmeden soluk alıp vermemiz, vücut ısımızın sürekli denge halinde tutulması, sindirim organlarının tüm fonksiyonları bu sistemin çalışmasına örnek olarak gösterilebilir. Bu organların sinir iletiminde bir düzensizlik olması, etkilenen organ veya dokuda bir fonksiyon kaybına ve zamanla hastalığa neden olur. Her türlü ağrı, kalp çarpıntısı, tansiyon sorunları, sindirim problemleri, hormon düzensizlikleri, aşırı terleme veya aşırı sıcak hissetme veya çok üşüme gibi rahatsızlıklar bu düzensizliklere örnek olarak verilebilir.

Nöralterapi; bozulmuş olan beden ve organ fonksiyonlarının dengeye getirilmesi ve normale döndürülmesi esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Bu regülasyon terapisi etkisini özel enjeksiyon teknikleri kullanılarak tüm vücudumuzu bir ağ gibi saran otonom sinir sistemine müdahale ederek gerçekleştirir. Enjeksiyonlarda kullanılan lokal anestezikler hiçbir zaman anestezi yapan klasik dozlarda değildir ve beşte bir oranında seyreltilerek kullanılır. Bu dozda kullanılan solüsyon anestezi yerine sinirlerin uyarılarak ilgili organ fonksiyonunun dengelenmesini sağlar. Nöralterapi vücudun kendi kendine yapması gereken fakat aşırı yüklenmeden dolayı yapamadığı iyileştirme etkisini açığa çıkararak yol gösteren, bir anlamda doğal, yan etkisi olmayan bir yöntemdir.

Bu tedavi yönteminde elde edilen iyileştirme etkisi kalıcı ve süreklidir. Temelleri 1940 yılında Almanya’da atılan Nöralterapi günümüzde başta bu ülke olmak üzere tüm dünyada uygulanan tıbbi bir yöntem haline gelmiştir