Kulak Akupunkturu

aurabio7Kulak Akupunkturu

Klasik vücut akupunkturu kadar mazisi olmasa da Çin’de yüzyıllardır uygulanan kulak akupunkturu en büyük ivmesini Fransız Doktor Poul Nogier’e borçludur. Aynı zamanda fizikçi olan Nogier 1951 yılında ilginç bir gözlemine dayanarak kulak kepçesinin vücut ile bağlantısını bulmuş ve meslektaşları ile yıllarca süren araştırmaları sonucunda kulak akupunkturunun bu günkü temelleri atılmıştır.Dr. Nogier 1970 yılında ilk kitabını yayımladıktan sonra kulak akupunkturu ile ilgili çalışmalar bilimsel bir platformda gelişerek auroküloterapi ve aurokulomedicine dediğimiz Fransız kulak akupunkturuna ait disiplinler kurulmuştur.

Kulak kepçesini ana karnında baş aşağıda duran bir cenine benzetebiliriz.kulak memesini cenin başı, kulak dış kenarını omurgası,kulakdeliğinin bulunduğu çukur bölümü ceninin iç organlarına karşılık geldiğini düşünürsek vücudumuzun diğer bölgelerinin kulak kepçesi üzerindeki yerlerini tahmin etmek herhalde zor olmasa gerek..

Vücudumuzun küçük ve aynı zamanda ayrıntılı bir haritasını barındıran kulağımız bu özelliği sayesinde duyma işlevi dışında çeşitli hastalık ve belirtileri da tedavi edebileceğimiz bir organımız olduğunu artık biliyoruz. Tedavilerde kulakkepçesi üzerinde bulunan beyinle direkt bağlantılı serbest sinir uçlarının uyarılması ile oluşan ileti beyindeki ilgili merkezde refleks bir tepki meydana getirir..Bu refleks tepki vücutta ilgili organda fizyolojik etkisini göstererek istenilen ve arzu edilen şekilde bir cevap alınması sağlar.

Kulak kepçesi uyarılarak verilen tüm uyarılar ilgili organa ulaşmadan beyin tarafından filtre edildiği için organizmanın doğal işleyişine ters düşen tüm uyaranlar beyin tarafından etkisizleştirilir. Böylece hastalık belirtilerini ve nedenini organizmanın kendi olanaklarını kullanarak ilaçsız, beynin kendi rızası ve inisiyatifi ile yan etki yaratmadan tedavi edilebilmesi mümkün hale gelmektedir.

Ağrının eşlik ettiği rahatsızlıklar başta olmak üzere sigara bağımlılığı, kilo verme ve iştahın dengelenmesi, çocuklarda yatağa ıslatma, alerjiler, hamilelik bulantıları, uyku bozuklukları ve kronik yorgunluklar başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların tedavisi kulak akupunkturu ile mümkün olmaktadır.